Δημοτικό Σχολείο Σκοπέλου Λέσβου

3 LTT - Wizyta w Chorwacji

Przed 

Szczęśliwcy, którzy zostali wybrani do wyjazdu, wiedzieli już o tym pod koniec 2018. Było więc sporo czasu, by się do tej wizyty przygotować. Z różnych zadań które wykonywaliśmy była między innymi prezentacja siebie poprzez przedmioty:







Potem przyszło oczekiwane zaproszenie


Do wizyty musieliśmy też przygotować przedstawienie jednej z legend polskich w dowolny sposób. My wybraliśmy teatrzyk kukiełkowy.

Drugie zadanie, które wykonywaliśmy polegało na tym, że trzeba było przeanalizować w jaki sposób dziedzictwo kulturowe może dostarczać możliwości wykonywania różnych zawodów. Oto nasze przemyślenia:




Wizyta

   The EUropean Heritage in the politically and culturally changing world as means Against Radicalization to tytuł projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 1 w Mierzęcicach. Dzięki temu programowi uczniowie mogą między innymi uczestniczyć w 5 międzynarodowych wymianach szkolnych. Pierwsza i druga wymiana za nami. Czworo uczniów oddziałów gimnazjalnych, pod opieką M. Śliż i P. Niegowskiej, spędziło jeden tydzień stycznia wizytując szkołę partnerską w Dali w odległym Cyprze. W kwietniu to my gościliśmy pozostałe szkoły w Polsce. Teraz za nami już trzecia wymiana międzyszkolna. Czworo naszych uczniów pod opieką M. Śliż oraz A. Łukasik odwiedziło szkołę partnerską w Šibeniku w Chorwacji. Uczniowie nie tylko poznawali najróżniejsze miejsca, naturę oraz historię, ale również kulturę i zwyczaje chorwackich rodzin, u których przez ten tydzień mieszkali. Poznając nowe miejsce musieli pozbyć się strachu przed nieznanym oraz pokonać barierę językową, która już po pierwszym dniu była niewidoczna. Wizyta ta była niesamowitym doświadczeniem. To taka przygoda na całe życie. Poznaliśmy funkcjonowanie szkoły w innym kraju, zawarliśmy nowe, międzynarodowe znajomości. Mnóstwo wrażeń przyniosło nam poznawanie obyczajów oraz kultury chorwackiej. Skosztowaliśmy również regionalnych potraw. Ponadto odwiedziliśmy wiele zabytków – w Šibeniku: Katedrę Św. Jakuba (Cathedral of St. John), Fortecę Św. Mikołaja (St. Nicholas Fortress), Pałac Dioklecjana w Splicie, Kanał Luka. Nie tylko Šibenik, ale cała Chorwacja jest urokliwym, zabytkowym miejscem, skrywającym w sobie mnóstwo ciekawych historii.
Oprócz Polski Chorwację odwiedziły również pozostałe kraje partnerskie: Grecja, Portugalia oraz Cypr, mieliśmy więc okazję skosztować również namiastkę kultury zwyczajów tych państw, ponieważ w ostatnim dniu każde z państw prezentowało swoją kulturę. Przed nami niedługo kolejne wyjazdy - Portugalia (wrzesień/październik 2019), Francja (luty 2020), Grecja (maj 2020).
Wizyta w Chorwacji to nie tylko wycieczki, ale także praca nad realizacją projektu. Dlatego część wyjazdu stanowiły warsztaty i spotkania projektowe. Podczas wyjazdu pokazywaliśmy prezentacje w jaki sposób dziedzictwo kulturowe może zapewniać mieszkańcom danego obszaru pracę. Polska delegacja skoncentrowała się na działalności Osikowej Doliny – rodzinnej firmy, wytwarzającej regionalne produkty z osiki, która ponadto prowadzi warsztaty dla szkół i innych instytucji. W trakcie wizyty poczyniono także ustalenia odnośnie dalszych działań, przydzielono nowe zadania, pracowano nad blogiem projektu.
   Teraz z niecierpliwością czekamy na najbliższy wyjazd do Portugalii, który odbędzie się na przełomie września i października 2019. Mamy nadzieję, że będzie to kolejna wspaniała przygoda, a uczniowie poznają po raz kolejny nowe miejsca i co najważniejsze będą rozwijać swoje umiejętności językowe.


































































































Po


Koniec wyjazdu, to jednak nie koniec projektu i zadań związanych z projektem. Do naszego kufra na skarby z podróży przywieźliśmy pierścień Alka. 

Prezentację o Alka możecie obejrzeć tutaj



Oczywiście czas też na pisanie artykułów do "Fanzine 3" relacjonujących nasz pobyt w Chorwacji i wizyty w klasach, pezentujące nasz wyjazd. 






Nie tylko 4 wybranych uczniów podróżowało do Chorwacji. Trochę bliżej pojechali  uczniowie Vc - odwiedzili Osikową Dolinę w Koziegłowach. Vc nie tylko wzięła udział w warsztatach - wykonując minionka i wiatraczek, ale przede wszystkim uczniowie poznali lokalne dziedzictwo kulturowe. Zobaczyli w jaki sposób dobrze wykorzystane dziedzictwo kulturowe może zapewnić pomysł na życie i dostarczyć nowych zawodów. Temat ten zgłębialiśmy potem na lekcji wychowawczej oraz języku angielskim. Relację z  wycieczki uczniowie zawarli na blogu, ponieważ zrodził się pomysł pisania kasowego bloga na zajęciach kreatywnych. Oto link  do bloga i kilka zdjęć z wyjazdu.






No comments:

Post a Comment