Δημοτικό Σχολείο Σκοπέλου Λέσβου

1 LTT - Wizyta na Cyprze

Początek przygody z projektem

  Zaczęło się wielkim zdziwieniem, że nasz wniosek przeszedł. Ba! Przeszedł, a nawet dostał bardzo wiele punktów (na 100 możliwych). Pewne przerażenie, ale przede wszystkim wielka ekscytacja, ponieważ jest to pierwszy projekt Erasmusa+, który będziemy realizować w szkole. 
Cały czas próbujemy zaznajomić naszych partnerów z naszą szkołą i naszymi zwyczajami. Robimy dla nich prezentację pokazującą w jaki sposób świętowaliśmy Dzień Języków Obcych.




tutaj zobaczysz tę prezentację.


Sam projekt to wiele zadań do wykonania. Zaczęliśmy od konkursu na logo projektu. Wśród prac znaczną część stanowiły prace  N. Gajewskiej - uczennicy klasy IVc.


N. Gajewska  


N. Gajewska  


N. Gajewska  


K. Kucharczak

W międzyczasie zacieśniami stosunki z naszymi partnerami, wysyłającu im kartki na Boże Narodzenie:





Kolejne zadanie to konkurs na film prezentujący szkołę innym państwom. Dostaliśmy 3 prace konkursowe, autorami filmów są: Mikołaj Dulik, Patrycja Madej, Weronika Ferdyn, Paweł Pilip, Patrycja Krzykawska, Kacper Kucharczak, Oliwier Szymończyk. 






Te trzy prace konkursowe posłużyły nam do stworzenia 1 filmu promującego szkołę. Mistrzem w robieniu filmów okazał się Mikołaj Dulik, nasz szkolny "movie maker" :)


Czas na rekrutację uczniów na poszczególne wyjazdy, ogłaszamy rekrutację, jest sporo chętnych, mimo że ubiegać się o wyjazd mogą tylko uczniowie ostatniego oddziału gimnazjalnego oraz 8 klasy. W wyniku rekrutacji na Cypr jadą: P.Madej, W.Ferdyn, M.Kusaj, K.Kucharczak. 
Pewnego pięknego dnia dostajemy zaproszenia na wyjazd oraz program wizyty.

Uczniowie biorący udział w wyjazdach prezentują siebie na zdjęciu pt.: "Co przedmioty mówią o mnie", zdjęcia te zamieszczamy na stronie eTwinning.




Chcemy jak najlepiej poznać partnerskie państwa. Dlatego kontaktujemy się z Ambasadą Cypru, która nas chojnie obdarowywuje materiałami przybliżającymi państwo.




Wspólnie wysyłamy sobie kartki pocztowe, przedstawiące nasze kraje. Potem robimy z nich grę memory i gramy we wszystkich klasach, zaznajamiając uczniów z państwami partnerskimi.



Więcej zdjęć tutaj  

Wizyta na Cyprze

   The EUropean Heritage in the politically and culturally changing world as means Against Radicalization to tytuł projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 1 w Mierzęcicach. Dzięki temu programowi uczniowie mogą między innymi uczestniczyć w 5 międzynarodowych wymianach szkolnych. Pierwsza taka wymiana za nami. Czworo uczniów oddziałów gimnazjalnych, pod opieką M. Śliż i P. Niegowskiej, spędziło jeden tydzień stycznia wizytując szkołę partnerską w Dali w odległym Cyprze. Przygoda tym większa, gdyż uczniowie zamieszkali w rodzinach cypryjskich. Musieli pokonać nie tylko swoje obawy przed obcym miejscem, egzotyczną kulturą, ale także pozbyć się strachu przed mówieniem w języku angielskim. A na tym najbardziej nam zależało. Wizyta taka to przygoda życia dla naszych uczniów. Mnóstwo pozytywnych wrażeń. Poznaliśmy funkcjonowanie szkoły w obcym państwie. Doświadczyliśmy obyczajów i kultury cypryjskiej, skosztowaliśmy regionalnych produktów. Ponadto odwiedziliśmy wiele zabytków (Pafos, Lefkara, Ajia Napa, Choirokoitia), ponieważ Cypr to podobnie jak Grecja czy Rzym kolebka europejskiej cywilizacji. 
   Oprócz naszej delegacji Cypr odwiedziły także zaprzyjaźnione szkoły z Grecji, Chorwacji i Portugalii. Dlatego mieliśmy już namiastkę kultury i obyczajowości tych państw. Przed nami w nieodległej przyszłości kolejne wyjazdy – Chorwacja (maj 2019), Portugalia (wrzesień 2019), Francja (grudzień 2019), Grecja (maj 2020)
   Wizyta na Cyprze to nie tylko wycieczki, ale także praca nad realizacją projektu. Dlatego część wyjazdu stanowiły warsztaty i spotkania projektowe. Podczas wyjazdu został rozstrzygnięty konkurs na logo projektu oraz poczyniono ustalenia odnośnie dalszych działań.
   My z niecierpliwością oczekujemy przyjazdu szkół partnerskich do naszej szkoły. Nastąpi to w dniach 1-5 kwietnia 2019. W związku z wizytą w Polsce czeka nas teraz sporo pracy związanej z organizacją tego przedsięwzięcia, ponieważ nie ukrywamy, że chcemy dorównać poziomowi nadanemu przez Cypr. 
























Więcej zdjęć: na stronie szkoły


W trakcie wizyty prezentowaliśmy też swoje pomysły na to, co z naszego regionu, można by dodać do ekspozycji w House of European History - my wybraliśmy Wieliczkę i Kraków. 


Po

Wszystko co dobre, musi się skończyć ... no chyba, że jest to projekt Erasmus+  ... i przedłużamy wspomnienia o Cyprze robiąc prezentację o koronkach cypryjskich i polskich




No comments:

Post a Comment